Loma Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K.

Usługi toczenia CNC na zlecenia - park maszynowy

Obróbka stali nierdzewnej – o czym należy pamiętać i co warto wiedzieć?

Dysponujemy doskonale wyposażonym parkiem maszynowym na Śląsku, w których pracownicy LOMA Polska wykonują usługi w zakresie obróbki CNC stali nierdzewnej i nie tylko. Zapewniamy naszym klientom możliwość frezowania i toczenia zleconych materiałów w oparciu o najwyższej klasy standardy technologii i obróbki. Działamy według zasad efektywnej pracy, której rezultaty osiągamy w wyznaczonym przez klienta terminie. Zapewniamy wysoką jakość obrabianych powierzchni!

Obróbka skrawaniem stali nierdzewnej – na czym polega?

Obróbka CNC stali nierdzewnej odbywa się w innowacyjnym centrum obróbczym, dzięki czemu dostarczamy klientom firmy Loma dopasowane do ich oczekiwań technicznych i wizerunkowych. Nasi pracownicy na pierwszym etapie spotkania z klientem rozpoczynają rozmowę od wnikliwej analizy potrzeb, która pozwala na sprawowanie całkowitej opieki nad obsługą projektu. Następnie wykonujemy wszystkie konieczne kroki techniczne (przygotowanie planu sterowania narzędziami) w parku maszynowym, gdzie korzystamy z najwyższej klasy sprzętu przeznaczonego do obróbki CNC.

Skontaktuj się z nami

Zleć obróbkę ze stali nierdzewnej

Rodzaje obróbki stali nierdzewnej

W zależności od oczekiwań względem obróbki CNC stali nierdzewnej oferujemy frezowanie i toczenie, które różnicują finalny efekt detalu metalowego (kształtów na wzór graniastosłupa lub stożków/walców. Warto pamiętać, że podczas obróbki stali nierdzewnej zmienia się nie tylko wygląd, ale i skład chemiczny metalu. Frezowanie opiera się na pracującym (a dokładniej obracającym) narzędziu skrawającym, a toczenie polega na toczeniu materiału obrabianego za pomocą ruchu obracającego. Wśród rodzajów obróbki nierdzewnej wymienić można:

Obróbka skrawaniem

Obróbka skrawaniem stali nierdzewnej skrawaniem to proces ubytkowej obróbki metali polegający na usuwaniu kolejnych warstw naddatku. Stal można skrawać poprzez frezowanie, toczenie, gwintowanie i wiercenie. Ten rodzaj obróbki zwany jest również obróbką wiórową, ponieważ naddatek zamieniany jest wtedy na wióry.

Toczenie stali nierdzewnej

Toczenie jest jednym z rodzajów obróbki stali nierdzewnej skrawaniem. Proces ten również polega na nadawaniu stali odpowiedniej formy poprzez usuwanie naddatku. Ten rodzaj obróbki jest najczęściej stosowany podczas formowania brył obrotowych, jednak sprawdzi się również podczas nadawaniu stali innych kształtów.

Spawanie stali nierdzewnej

Stal nierdzewną można spawać dwoma różnymi metodami - TIG i MIG. W trakcie łączenia dwóch stalowych elementów pojawia się wysoka temperatura, która wytwarza się poprzez łuk żarzący się między spawanym metalem a drutem elektrodowym. Prędkość spawania mieści się najczęściej w zakresie 0,1÷0,3 m/min i ma bezpośredni wpływ na głębokość i szerokość spoiny.

Obróbka stali nierdzewnej – jaką stal wybrać?

Wpływ na obróbkę CNC stali nierdzewnej mają nie tylko zaawansowane technologicznie metody metalurgiczne, ale także szeroki wybór gatunków stali podatnych na obróbkę skrawaniem - tzw. stali automatowych czy stali kwasowych, zaliczających się do grupy stali specjalnych. Ze względu na doskonałe właściwości mechaniczne m.in. wysoką spawalność, wytrzymałość i plastyczność, stal nierdzewna uznawana jest za pośrednika w procesie rozwoju technologii metod obróbki materiałowej. Do najpopularniejszych rodzajów stali należą:

Stale austenityczne

Stale austenityczne, które wyróżniają się plastycznością, skłonnością do umocnienia/ustabilizowania na zimno, a także niższą przenikalnością magnetyczną. Wykazują również wysoką odporność na korozję. Wykorzystując do tego gatunku obróbkę CNC stali nierdzewnej możliwe są pewne komplikacje - szybsze i większe zużycie narzędzia skrawającego, a także skłonność do szczepiania się, które z kolei prowadzi do uszkodzenia narzędzia. Skrawanie stali nierdzewnej austenitycznej wpływa na obniżenie trwałości mechanizmu obróbkarskiego.

Stale martenzytyczne

Stale martenzytyczne to gatunek stali wykazuje gorsze właściwości antykorozyjne w porównaniu do swojego poprzednika, dlatego najchętniej wykorzystuje się go w nieagresywnych środowiskach. W trakcie obróbki cieplnej stali martenzytycznej nabywa ona właściwości wytrzymałościowych. Obróbka CNC stali nierdzewnej typu martenzytycznych jest stosunkowo niewymagająca.

Stale ferrytyczne

Stale ferrytyczne, których skrawalność zachowuje wysokie właściwości wytrzymałościowe, jednak w trakcie obróbki CNC stali nierdzewnej istnieje spore ryzyko, że materiał szczepi się z narzędziem. Ten gatunek stali posiada podwyższone stężenie fosforu i siarki.

Stale typu duplex

Stale typu duplex nazywane również stalą ferrytyczno-austenityczną posiadają dwustopniową strukturę. Wykazują podatność na obróbkę, są plastyczne oraz trwałe. Ten typ stal odporny jest również na inne czynniki, takie jak korozja. Podczas obróbki CNC stali nierdzewnej typu duplex powstaje twardy wiór, który negatywnie wpływa na żywotność i trwałość narzędzia skrawającego. Ich obróbka jest trudniejsza w porównaniu do stali austenitycznych.

Jakie narzędzia do obróbki stali nierdzewnej?

Podatność i łatwość obróbki CNC stali nierdzewnej nie zawsze jednak gwarantuje satysfakcjonujący efekt finalny. Skrawalność stali nierdzewnych jest ściśle związana z tym, jaką techniką będziemy obrabiać stal, a także prawidłowym doborem narzędzi, które wpływają na uzyskane parametry, estetykę i wytrzymałość produktu. Firma Loma Polska od lat korzysta z najwyższej klasy sprzętu wypełniającego przestrzeń dedykowanego parku maszynowego, który pozwala nam na poprawienie jakości i optymalizację czasu wykonywania zleconej usługi. Nasi pracownicy poświęcają uwagę każdemu projektowi bez wyjątku - działamy efektywnie, a produkty dostarczamy zawsze w terminie. Do produkcji urządzeń stosujemy najlepszej klasy surowce, takie jak węgliki spiekane i cermetal.

Firma Loma i jej usługa obróbki CNC stali nierdzewnej (obróbka nierdzewki) oraz obróbka stali kwasowej cieszą się ogromną popularnością z kilku powodów. Przede wszystkim jest to miejsce z wieloletnią tradycją pracy, przy jednoczesnym podążaniu za technologiczno-technicznymi nowinkami. Wszystkie usługi wykonujemy według zasad bezpieczeństwa i techniki, dostarczając klientom precyzyjnych detali, szybkość produkcji spodziewanego efektu. Skontaktuj się z pracownikami firmy Loma i poznaj szczegóły oferty obróbki CNC stali nierdzewnej, a następnie dołącz do grona naszych zadowolonych klientów. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować!